Description
Silicone Hose Black 135 degree 2,875” (73mm)
Black silicone hose 135 degree elbow suitable for pressure or suction applications, for example between turbocharger and intercooler or between turbocharger and air filter. Also suitable for cooling systems.
| Bend: | 135 ° |
| Inner diameter (mm): | 73 mm |
| Inner diameter (inch): | 2 7/8 “ |
| Leg length (see picture): | 125 mm |
| Color: | Black |
| Wall thickness: | 5 mm |
| Temperature range: | -40 to +180 °C |
| Outer diameter: | 83 mm |
| Reinforcement: | 4 layers |
| Material: | High quality silicone rubber / polyester fabric. |
—————-
Guides & Info

Reviews
There are no reviews yet.