Description
Silicone Hose Black 25 degree 3” (76mm)
Black 25 degree silicone hose elbow suitable for pressure or suction applications, for example between turbocharger and intercooler or between turbocharger and air filter. Also suitable for cooling systems.
| Bend: | 25 ° |
| Inner diameter (mm): | 76 mm |
| Inner diameter (inch): | 3 “ |
| Leg length (see picture): | 125 mm |
| Color: | Black |
| Wall thickness: | 5 mm |
| Temperature range: | -40 to +180 °C |
| Reinforcement: | 4 layers |
| Material: | High quality silicone rubber / polyester fabric. |
—————-
Guides & Info


Reviews
There are no reviews yet.