Description
Silicone Hose Black 180 degree 4” (102mm)
Black 180 degree silicone hose elbow suitable for pressure or suction applications, for example between turbocharger and intercooler or between turbocharger and air filter. Also suitable for cooling systems.
| Bend: | 180 ° |
| Inner diameter (mm): | 102 mm |
| Inner diameter (inch): | 4 “ |
| CC measure (see picture): | 204 mm |
| Leg length (see picture): | 152 mm |
| Color: | Black |
| Wall thickness: | 6 mm |
| Temperature range: | -40 to +180 °C |
| Reinforcement: | 5 layers |
| Material: | High quality silicone rubber / polyester fabric. |
—————-
Guides & Info

Reviews
There are no reviews yet.