Description
The 5ft Anderson™ to Anderson™ Cable connects the Solar panel to the Solar regulator or connects the Solar regulator to the battery via an Anderson plug connector.
SPECIFICATIONS
| GTIN_BARCODE | 9338628004225 |
|---|---|
| BRAND | REDARC |
| INSULATION/ SHEATH | UV Stabilised PVC |
| VOLTAGE RATING | 50V DC max |
| CONDUCTOR | Bare Copper |
| CURRENT RATING | 50A |
| WIRE GAUGE | AWG 11 (Ø2.3 mm) |
| CABLE LENGTH | 5′ (±1.2″) (1.5m (±30 mm) ) |
| CONNECTOR TYPE | Anderson™ SB™ 50 |






Reviews
There are no reviews yet.